Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Z D R A V Í  a  R A D O S T

Pozitivní myšlení

Pozitivní myšlení - jak na to?

2.7.2009 Psychologie

Pozitivně myslet neznamená předstírat, že je něco skvělé, když tomu tak zjevně není. Znamená vidět kolem sebe co nejvíce dobra.

Neznamená popírat své pocity smutku, ztráty, hněvu a podobně. Naopak vyžaduje, abychom tyto pocity plně prožili, možná se i rozhodli podle nich jednat, ale pak je nechali odejít a dovolili, aby jejich místo zaujalo něco lepšího.

Pár přístupů, které můžete vyzkoušet

 Dělejte něco. Pracujte jako dobrovolníci, uklízejte, jděte na procházku. Cítíte-li se pod psa, bude se vám to zpočátku příčit. Začínejte tedy po troškách, a jak vaše energie a chuť porostou, pomalu přidávejte.


 Vyhýbejte se depresivním novinovým titulkům - vyhledejte si něco humorného nebo optimistického.

Pravidelně se na sebe usmívejte do zrcadla. A pochvalte se!


Na sklonku každého dne napište tři dobré věci, které se vám přihodily, které jste viděli, nebo o nichž víte.


 Také si napište tři věci, které se vám podařily a které způsobily, že je někdo, nebo něco o kousek lepší. Mezi ně patří i hlazení kočky nebo mytí nádobí, stejně jako uzavření skvělého obchodu či dopsání kapitoly v nové knize.


 Na sklonku každého dne si přečtěte něco povznášejícího a povzbudivého, například poezii nebo román se šťastným koncem.


 Veďte si deník lichotek, do něhož budete zaznamenávat vše hezké, co o vás řekli ostatní lidé, ať už se to může zdát jakkoli bezvýznamné.


 Počítejte dary, jichž se vám dostalo, a také si je zapište. V životě je mnoho věcí, které považujeme za samozřejmost, ačkoli jsou ve skutečnosti dary. Například jídlo na stole, bezpečí před fyzickým útokem, tekoucí vodu - tenhle výčet je téměř nekonečný.

 Zavolejte svým kamarádům a své rodině a sdělte jim nějaké dobré zprávy!


Smějte se - zvláště s přáteli.


Věnujte se sexu - milování představuje opravdové přitakání životu.


Vyberte si dvě nebo tři přiměřeně pozitivní prohlášení, která si můžete říkat s přesvědčením. Například opakovat znovu a znovu "Jsem úplně šťastný člověk!", když se cítíte příšerně, bude nejspíš k ničemu. Místo toho si ale můžete říct třeba: "Stále nalézám věci, které mě těší!"


Čiňte dobré skutky; pomáhejte starým lidem (ale nikoli v případě, že je jednou z příčin vašich negativních pocitů skutečnost, že neustále musíte dělat něco pro druhé).

 

 Každý den si dopřejte nějakou maličkou radost (sklenku vína, tabulku čokolády, posezení na sluníčku) a každý víkend něco většího (dejte si masáž, vyrazte si s přáteli).
# Pokud se vám přihodí něco špatného (například ztratíte zaměstnáno, sepište si všechny výhody, které by vám to v krátkodobé i dlouhodobější perspektivě mohlo přinést. Od "Díkybohu, že už nemusím tak brzo vstávat!" až po "Možná že se ted budu moci věnovat vytouženému povolání".

Zdroj: Teresa Mooreyová - Duševní ochrana, nakladatelství Metafora

 

TOPlist