Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Z D R A V Í  a  R A D O S T

Hádka v partnerství

 

 

Partnery vždy drží pohromadě kladná odpověď na otázku: "Stojí mi to za to, vytvářet vztah s tímto člověkem?"

 

Vztah sám o sobě je mistrovským dílem obou partnerů.

Pouze oni dva se rozhodují, co si z něj udělají. Zda si postaví chlívek či nedobytný hrad.

Partnery vždy drží pohromadě kladná odpověď na otázku: "Stojí mi to za to, vytvářet vztah s tímto člověkem?"

Pokud je odpověď pozitivní, pak spolu při znalosti pravidel vztahu překonáte všechno.

Pokud ne, pak se raději obraťte na odborníka. Ten vám řekne, zda máte spolu pokračovat dál a zda váš vztah splňuje základní předpoklady funkčnosti.

Napište si odpověď na tuto otázku každý zvlášť.

Pravděpodobně jste přestali vnímat potřeby svého partnera. Odpovězte si písemně proč se tak stalo? Proč jste se odcizili, proč na sebe nemáte čas? Co vám ve vztahu chybí? Stanovte si nápravu pro napsané oblasti.

Naučte se více naslouchat. Při vyříkávání názorů dodržujte pravidlo 5:5. Pět minut mluvíš ty a já pouze poslouchám a pak naopak. Během vaší řeči nazývejte věci pravými jmény a chovejte se přirozeně. Druhá strana vaši řeč buďto přijme a bude ji během svých 5 minut komentovat, nebo ji nevydrží a máte opět další bod k projednávání. Buďte si jisti, že během těchto výměn objevíte mnoho slabých míst, která zahnila a v budoucnu by vám přinesla rozpad a další deprese.

Učiňte rozhodnutí, že se vždy za všech okolností budete cítit dobře. Pokud se objeví náznak ztráty pohody, ihned učiňte nezbytné kroky k jejímu nastolení. Ptejte se, proč se vám změnila nálada? Vztah, kde se necítím dobře, není vztah, ale vězení.

Připusťte, že nemusíte mít vždycky pravdu, že jste mohli přeslechnout.

O svých rozhodnutích si s partnerem veďte písemné dohody. Tak zajistíte, že vždy budou vaše stanoviska správně pochopena a respektována.

Dodržujte pravidlo 3x a dost. Každý má ve vztahu možnost porušit stanovenou dohodu pouze 3x. Pokud se mu to nedaří, ptejte se, zda mu o vztah vůbec jde.


Když se naučíte sdílet svůj odlišný názor tak, aby došlo k dohodě a ke vzájemnému pochopení, zjistíte, že jste nemuseli investovat tolik energie a dosáhnete svého mnohem pohodlněni a rychleji, bez ničení vztahu.

Přestat se hádat neznamená, že nebudete s partnerem už vůbec komunikovat nebo že si už nebudete vyměňovat názory nebo že již ve všech věcech bude jasno a všude budete mít na věci stejný názor. Přestat se hádat znamená přestat ztrácet energii neproduktivním sdílením svého názoru. Hádky ničí váš vztah a nikdy nic kladného nepřinesou. Pokud jste se rozhodli naučit se nehádat, jste na dobré cestě svůj vztah ozdravit a přivést na novou úroveň.

 

Proč se hádka nedá zapomenout:

Náš mozek nezapomíná, i když se nám zdá, že si některé věci nepamatujeme. Mozek má 90% své paměťové kapacity téměř nepřístupné pro vědomí. To způsobuje, že si nemůžeme vzpomenout na všechno, co jsme v minulosti dělali, i když bychom chtěli. Vjemy, které nemají emoční charakter, jsou uloženy s nižší prioritou než ty, které hodnotu emoce mají. Hádky mají velké emoční hodnoty, a proto se ukládají s velkou prioritou. Každá hádka, která není vyjasněna a nepřinesla vzájemnou dohodu obou stran, je uložena s vysokou zápornou emocí. Záporné emoce produkují obranu, protože je nechceme prožívat znova. Pokud jsme ve vztahu se zápornými emocemi, budeme se od partnera vzdalovat a postupně zaujímat obranný stav.


 

 

převzato: http://www.mujvztah.cz/

TOPlist